Czy leczenie chrapania jest bezpieczne?

Czy leczenie chrapania jest bezpieczne?

Sterydowy spray do nosa może pomóc w zatrzymaniu chrapania spowodowanego obrzękiem wyściółki nosa. Można go zażyć przed pójściem spać. Spray może być połączony z paskami do nosa lub aparatami dentystycznymi, aby poprawić stan dróg oddechowych. W przypadku poważniejszego chrapania spowodowanego bezdechem sennym, może być konieczne poddanie się zabiegom chirurgicznym. Zabiegi chirurgiczne mogą obejmować stosowanie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP).

UPPP

Zabieg UPPP w przypadku chrapania jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie leżących u podłoża chrapania tkanek miękkich w tylnej i górnej części gardła. Wykonuje się go poprzez umieszczenie w tych miejscach małych, poliestrowych prętów (o długości około 18 milimetrów i średnicy 1,5 milimetra). Pręty usztywniają tkanki wokół nich, zapobiegając chrapaniu. Po zabiegu większość pacjentów może wrócić do normalnych zajęć już następnego dnia. Pacjenci mogą odczuwać pewien ból podczas zabiegu, ale jest on łagodny i można go łatwo opanować za pomocą środków przeciwbólowych. Niektórzy pacjenci mogą mieć trudności z przełykaniem po zabiegu, ale większość objawów powinna ustąpić w ciągu kilku dni.

Zabieg UPPP jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Chirurg usuwa tkanki, które mogą być przyczyną chrapania poprzez zwężenie dróg oddechowych. W niektórych przypadkach chirurg może być zmuszony do ponownego zszycia tkanek. Powiększone drogi oddechowe pomagają pacjentowi łatwo oddychać podczas snu. Procedura jest uważana za bezpieczną i skuteczną, choć nie jest zalecana jako podstawowe leczenie. Przed wykonaniem zabiegu chirurg omówi z pacjentem ryzyko i korzyści.

Leczenie chrapania UPPP może pomóc wyeliminować chrapanie i poprawić jakość życia danej osoby. Chrapanie jest niezwykle powszechnym problemem i może być spowodowane przez kilka różnych rzeczy, takich jak zapadnięte tkanki gardła, powiększone migdałki lub niedrożne nosowe drogi oddechowe. Zaburzenie to może powodować senność w ciągu dnia i dezorientację, a także zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru, cukrzycy czy nadciśnienia.

UPPP jest jednym z najczęstszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w Stanach Zjednoczonych w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego. Wykonuje się go, jeśli zmiany w diecie i utrata wagi nie zdołały zmniejszyć chrapania lub innych objawów bezdechu sennego. Zabieg polega na przecięciu podniebienia miękkiego i migdałków w celu zwiększenia przestrzeni dróg oddechowych i zmniejszenia wibracji chrapania.

Injection snoreplasty

Injection snoreplasty jest bezpieczną procedurą, ale może wymagać powtórzenia po kilku miesiącach, aby zapewnić maksymalne korzyści. Dodatkowo, jeśli chrapanie jest spowodowane wibracjami, które docierają do języczka lub podniebienia, konieczne może być zastosowanie alternatywnych metod leczenia. Lekarz pomoże określić rodzaj chrapania, jaki ma dana osoba i ustali, czy snoreplastyka iniekcyjna jest najlepszym rozwiązaniem.

Snoreplastyka iniekcyjna polega na wstrzyknięciu środka do podniebienia miękkiego w celu jego usztywnienia. Sotradecol jest powszechnie stosowanym środkiem utwardzającym w tej procedurze. Jest on zatwierdzony przez FDA do stosowania dożylnego w prostym poszerzaniu żylaków oraz w leczeniu prostego trzepotania podniebienia. Snoreplastyka iniekcyjna nie jest bolesna i nie ma znanych powikłań. Procedura ta jest również stosunkowo niedroga i wymaga minimalnej rekonwalescencji.

Snoreplastyka iniekcyjna nie jest zalecana u pacjentów z bezdechem sennym, który jest kolejnym powikłaniem OSAS. Nie jest też dobrym rozwiązaniem dla osób z ciężkim bezdechem sennym. Zabieg najlepiej stosować u pacjentów z łagodnym OSAS, którzy nie mają blokad w drogach oddechowych.

Zabieg był skuteczny w redukcji głośności i trzepotania podniebienia u pacjentów. Snoreplastyka iniekcyjna wiązała się z podobnymi wskaźnikami sukcesu jak inne zabiegi usztywnienia podniebienia. Chociaż snoreplastyka iniekcyjna jest dobrym wyborem w przypadku łagodnego lub umiarkowanego chrapania, pacjenci powinni pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a nie trwałe wyleczenie.

Po zabiegu większość pacjentów może wrócić do pracy lub swoich codziennych zajęć. Pewien dyskomfort po zabiegu jest normalny i może być złagodzony przez Tylenol lub pastylki na gardło. Jednak poprawa w zakresie chrapania może być zauważalna dopiero po kilku dniach.

MMA

Podczas gdy MMA w leczeniu chrapania ma wysoki wskaźnik sukcesu, nie jest odpowiedni dla każdego pacjenta. Operacja jest jedną z najbardziej złożonych w branży zaburzeń snu i wymaga dłuższego czasu rekonwalescencji niż inne metody. Nie jest to opcja dla każdego pacjenta, ale wykazano, że jest to najskuteczniejsze leczenie bezdechu sennego.

MMA normalizuje architekturę snu, zwiększając fazę snu REM i zmniejszając czuwanie po rozpoczęciu snu. Leczenie to poprawia wiele efektów zdrowotnych i funkcjonalnych. Jeśli cierpisz z powodu głośnego chrapania, być może nadszedł czas, aby skonsultować się z chirurgiem jamy ustnej i szczękowej. AAOMS reprezentuje ponad 9000 chirurgów jamy ustnej i szczękowych w Stanach Zjednoczonych i promuje praktykę swoich członków. Wymaga również od członków spełnienia rygorystycznych wymogów dotyczących kształcenia ustawicznego i poddawania się okresowym badaniom gabinetowym.

Procedura ta jest wysoce inwazyjna i wiąże się z pewnym ryzykiem, ale wykazano, że oferuje ulgę na całe życie dla osób z ciężkim OSA. Oprócz pomocy pacjentom w walce z chrapaniem, MMA może również poprawić estetykę twarzy. Jednak pacjenci nie powinni mieć dużych oczekiwań przed poddaniem się tej procedurze.

Podczas gdy MMA w leczeniu chrapania jest skuteczną metodą leczenia różnych zaburzeń snu, chrapanie może również sygnalizować potencjalnie zagrażające życiu zaburzenia. Chrapanie może być oznaką poważniejszego zaburzenia, takiego jak obturacyjny bezdech senny, który wymaga leczenia medycznego i chirurgicznego. Zazwyczaj chrapanie jest spowodowane przeszkodą w górnych drogach oddechowych. Ta przeszkoda może być spowodowana przez duży język lub migdałki, albo przez zapadnięcie się mięśni dróg oddechowych lub przewodów nosowych. Wreszcie może wynikać z położenia szczęki.

Procedura MMA

Procedura MMA w chirurgii chrapania jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu przesunięcie szczęki do przodu i otwarcie gardła w celu zmniejszenia problemu chrapania. Wykonywana jest w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. Operacja usunie migdałki i języczek oraz przesunie szczękę do przodu. Procedura będzie również zapobiec język od upadku przeciwko tylnej ścianie gardła, zmniejszając chrapanie. Ma 80 do 85 procent wskaźnika sukcesu. W niektórych przypadkach konieczne jest częściowe chirurgiczne usunięcie hoidy.

Procedura MMA na chrapanie może być również stosowana w celu zmniejszenia bezdechu sennego i poprawy oddychania u pacjentów cierpiących na OSA. Zabieg polega na umieszczeniu małych implantów (o średnicy 1,5 milimetra) w podniebieniu miękkim. Implanty sprawią, że tkanka wokół nich stanie się sztywniejsza, zmniejszając chrapanie. Często zabieg jest łączony z tonsillektomią, aby zapewnić optymalne rezultaty. Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego i noclegu w szpitalu.

Pacjenci z ciężkim OSA mogą być doskonałym kandydatem do zabiegu MMA. Po zabiegu pacjent powinien odczuć znaczną poprawę w zakresie RDI i AHI. Jednak obecne definicje sukcesu chirurgicznego mogą nie być odpowiednie do oceny korzyści z zabiegu.

Nightlase

Leczenie chrapania Nightlase jest niechirurgiczną procedurą, która zajmuje się pierwotną przyczyną chrapania. Zabieg ten jest skierowany na podniebienie miękkie, które jest tylną częścią dachu jamy ustnej. Duże, wiotkie podniebienie miękkie może przyczyniać się do chrapania, pozwalając na przenoszenie drgań do gardła i nozdrzy. Dentysta specjalizujący się w medycynie snu może ocenić podniebienie miękkie, aby określić, czy Nightlase będzie pomocny w leczeniu chrapania.

Zabieg NightLase jest prosty i bezpieczny. Charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem skuteczności w zmianie wzorców snu. Pacjenci zgłaszali zmniejszenie objętości chrapania nawet o 50% już po jednym zabiegu. Procedura nie wymaga stosowania środków chemicznych, zabiegów chirurgicznych ani dopasowywania urządzeń i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Chociaż NightLase jest bezpieczny i skuteczny, nie jest przeznaczony dla każdego. Przed wykonaniem zabiegu lekarz powinien najpierw ocenić, czy jesteś dobrym kandydatem. Podczas konsultacji, lekarz sprawdzi Twoją historię medyczną i opracuje indywidualny plan leczenia w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby. W przeciwieństwie do innych metod leczenia snu, NightLase nie jest lekarstwem na OSA, ale jest bezpieczną, nieinwazyjną procedurą, która może poprawić jakość Twojego snu. Jest on również skuteczny w przypadku osób, które od dłuższego czasu cierpią z powodu chrapania.

Pacjenci, którzy otrzymali NightLase, zgłaszali poprawę oddychania w ciągu dnia. To lepsze oddychanie niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym poprawę czuwania w ciągu dnia, koncentracji i pamięci.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *