Chrapanie przez usta – jak je leczyć

Chrapanie przez usta - jak je leczyć

Chrapanie przez usta jest spowodowane drganiem dróg oddechowych. Chrapanie może być również objawem bezdechu sennego. Stan ten można leczyć na kilka sposobów, w tym za pomocą ustnych urządzeń oddechowych i ćwiczeń. Jednak standardowym lekiem na chrapanie jest CPAP – urządzenie, które wymusza przepływ powietrza przez nos i usta.

Oddychanie przez nos zapobiega pozbawieniu tlenu

Leczenie chrapania przez usta może obejmować różne procedury, które pomagają zapobiegać pozbawieniu tlenu i promować oddychanie przez nos. Jedną z procedur jest MyoTape, elastyczna bawełniana taśma zaprojektowana tak, aby owinąć usta i zapewnić oddychanie przez nos podczas snu.

Oddychanie przez nos zapobiega deprywacji tlenu i pozwala na głębszy sen. Chrapanie jest spowodowane niedrożnością dróg oddechowych wywołaną przez komórki błony śluzowej i tkanki znajdujące się w tylnej części gardła. Obstrukcja powoduje zwiększone wibracje tkanek, które przyczyniają się do powstawania dźwięku chrapania. Podczas oddychania nosowego podniebienie miękkie, które jest połączone z podniebieniem twardym z trzech stron, przesuwa się do przodu.

Oddychanie przez nos jest zdrowsze niż oddychanie przez usta. Wydziela tlenek azotu, który wzmacnia układ odpornościowy i zwalcza infekcje. Nawilża również powietrze, doprowadzając je do temperatury bardziej komfortowej dla płuc. Ponadto włoski i rzęski w nosie pomagają filtrować cząsteczki powietrza.

Ćwiczenia zmniejszają chrapanie

Na szczęście istnieje wiele ćwiczeń, które mogą pomóc Ci przestać chrapać przez usta. Na początek spróbuj oddychać przez nos zamiast przez usta podczas snu. Pomoże to zapobiec suchości w ustach rano. Pomoże to również utrzymać mięśnie gardła w stanie rozluźnienia i zapobiec chrapaniu.

Ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni twarzy mogą również pomóc w zmniejszeniu chrapania przez usta. Ćwiczenia mówienia i śpiewania angażują mięśnie gardła i ust, które są używane podczas snu. Możesz również spróbować ćwiczeń twarzy, takich jak delikatne wyciąganie policzków. Spróbuj wykonywać te ćwiczenia kilka razy dziennie, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Chrapanie przez usta może wpływać na jakość i ilość snu, jaki dana osoba otrzymuje w nocy. Jest ono spowodowane zapadaniem się miękkiej tkanki w gardle podczas snu, która klapuje i wytwarza dźwięk chrapania. Około 25 procent dorosłych chrapie regularnie, według Johns Hopkins Medicine. Chrapanie może przerwać sen osoby, a nawet obudzić je w środku nocy. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć sposób na zmniejszenie chrapania przez usta i gardło.

Ustne urządzenia oddechowe mogą leczyć chrapanie

Na rynku dostępnych jest kilka ustnych urządzeń oddechowych, które mogą pomóc w problemie chrapania. Aparaty MAD (ang. mandibular advancement devices) utrzymują dolną szczękę w pozycji wysuniętej do przodu i poszerzają drogi oddechowe. Urządzenia te zapobiegają również opadaniu języka na tchawicę. Urządzenia te są bardziej przystępne niż operacje na górnych drogach oddechowych i stanowią świetną opcję dla tych, którzy cierpią z powodu chrapania.

Inne sposoby leczenia chrapania obejmują zmianę pozycji podczas snu. Jeśli masz regularny zwyczaj chrapania, spróbuj spać na boku lub brzuchu zamiast na plecach. Powodem jest to, że język jest bardziej prawdopodobne, aby wpaść do gardła, gdy leżysz na plecach. Dodatkowo, większa ilość snu może pomóc zmniejszyć szanse na zablokowanie dróg oddechowych, ponieważ mięśnie gardła rozluźniają się, gdy jesteś zmęczony.

W przypadku poważniejszych problemów z chrapaniem może być wymagany zabieg chirurgiczny. Niektóre opcje chirurgiczne obejmują uvulopalatopharyngoplastykę, która polega na usunięciu nadmiaru tkanki w tylnej części gardła. Inna procedura obejmuje wykorzystanie częstotliwości radiowej do zniszczenia tkanki podniebienia lub nerwu podniebiennego.

CPAP jest standardowym leczeniem chrapania

CPAP to maszyna, która stosuje ciśnienie powietrza do dróg oddechowych, aby zapobiec obstrukcji. Urządzenie dostarcza ciśnienie przez maskę i wąż, które nosi się podczas snu. Pomaga to w swobodniejszym oddychaniu i zapobiega chrapaniu. Jest ono również stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Wadą tego leczenia jest to, że niektóre osoby mogą nie tolerować hałasu generowanego przez urządzenie.

Inne metody leczenia obejmują operację. Standardowy aparat CPAP jest nadal uważany za złoty standard w leczeniu bezdechu sennego, ale niektóre osoby mogą uznać CPAP za zbyt niewygodny lub ich stan zdrowia uniemożliwia noszenie aparatu. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem może okazać się dopasowany do indywidualnych potrzeb aparat doustny.

Chrapanie to powszechny stan, w którym podniebienie miękkie, języczek i inne struktury w gardle wibrują podczas snu. Podczas tego procesu język wpada z powrotem do dróg oddechowych i może powodować chrapanie. Może to być lekki, niepokojący problem lub poważne zaburzenie oddychania. Jeśli martwi cię chrapanie, warto dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu, jak je leczyć i jak sobie z nim radzić.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *