Jak chronić skórę przed terapią światłem

Jak chronić skórę przed terapią światłem

Terapia światłem może być szkodliwa dla Twojej skóry, jeśli nie będziesz jej odpowiednio chronić. Jeśli cierpisz na takie schorzenia jak toczeń rumieniowaty układowy, rak skóry lub przyjmujesz leki fotouczulające, nie powinieneś poddawać się zabiegom fototerapii. Aby zapewnić bezpieczeństwo Twojej skórze, zakłady fototerapii powinny posiadać odpowiedni sprzęt i przeszkolony personel do wykonywania zabiegów. Jeśli poddajesz się fototerapii, ważne jest, aby zakupić lampę do terapii światłem, która posiada dyfuzor. W przeciwnym razie może się to skończyć poparzeniem słonecznym. Na szczęście większość nowoczesnych lamp do terapii światłem filtruje szkodliwe promienie ultrafioletowe, zapewniając bezpieczeństwo Twojej skórze.

Składniki produktów do pielęgnacji skóry blokujących światło HEV

Poszukując produktu do pielęgnacji skóry blokującego światło HEV, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych składników. Najpopularniejsze składniki to substancje roślinne, składniki pochodzące z alg oraz filtry UV. Składniki te współpracują ze sobą, aby chronić skórę przed szkodliwym niebieskim światłem.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony skóry przed fotostarzeniem i innymi uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce jest stosowanie dobrego kremu z filtrem. Chociaż chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie blokują światła HEV, fizyczne blokery mogą wykonać dobrą robotę. Możesz również używać kremów z filtrem, aby uzyskać dodatkową ochronę. Kremy te często zawierają tlenki żelaza, które zwiększają ilość blokowanego światła.

Innym skutecznym rozwiązaniem jest mineralny filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania. Produkty te zapewniają ochronę o szerokim spektrum i mogą również odbijać część światła HEV. Inną opcją jest filtr przeciwsłoneczny, który zawiera antyoksydanty. Antyoksydanty obecne w produkcie mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki i zapobiegać powstawaniu zmarszczek.

Innym bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska środkiem ochrony przeciwsłonecznej jest mieszanka tlenku cynku i tlenku żelaza. Ta kombinacja jest bardzo skuteczna w ochronie HEV. Połączenie to zostało poddane szczegółowym testom i okazało się, że skutecznie osłabia HEV. Tlenki żelaza pomagają również w nadaniu skórze atrakcyjniejszego wyglądu.

Niebieskie światło, które pochodzi z naszych ekranów ma wysoką energię. Oznacza to, że przenika ono do skóry właściwej głębiej niż fale o niższej energii. To niebieskie światło znane jest również jako wysokoenergetyczne światło widzialne (HEV light). Chociaż jest ono najbardziej znane z emisji z ekranów, jest to stosunkowo nowy obszar badań.

Zabiegi na fotostarzenie spowodowane terapią światłem

Zabiegi na fotostarzenie spowodowane terapią światłem mogą być skuteczne w poprawie jakości skóry. Technologia ta wykorzystuje energię świetlną do stymulowania produkcji nowych komórek skóry. Jest ona nietoksyczna i może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki. Procedura poprawia tempo odzyskiwania dotkniętych tkanek i pomaga zwiększyć produkcję kolagenu. Wspiera również drenaż limfatyczny i krążenie krwi w obszarze zabiegowym.

Naukowcy wykazali, że IPL może zmniejszyć wygląd starzenia się skóry spowodowanego przez światło ultrafioletowe. W jednym z badań, terapia intensywnym światłem pulsacyjnym w połączeniu z kwasem 5-aminolewulinowym znacznie zmniejszyła wygląd starzejącej się skóry u pacjentów ze skórą skłonną do fotostarzenia. Badacze stwierdzili, że zabieg ten był bardziej skuteczny niż sama terapia intensywnym światłem pulsacyjnym.

Ekspozycja na słońce przyspiesza starzenie się skóry z powodu uszkodzenia białek skóry. Może również powodować raka skóry. Ekspozycja na promieniowanie UV może również powodować teleangiektazje, wąskie naczynia krwionośne na powierzchni skóry. Może również powodować przedwczesne zmarszczki, zwiotczałą skórę i nierówny koloryt skóry.

Istnieją dwa główne rodzaje terapii światłem: światło czerwone i niebieskie. Światło czerwone jest wykorzystywane do leczenia najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, natomiast światło niebieskie do leczenia warstwy wewnętrznej. Światło czerwone stymuluje komórki fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję białka kolagenowego w skórze. To z kolei zmniejsza widoczność zmarszczek i drobnych linii.

Terapia światłem jest skuteczna dla wszystkich typów skóry i może być bardzo skuteczna w leczeniu trądziku różowatego. Ponadto, terapia światłem LED jest całkowicie nieinwazyjna i powoduje jedynie delikatne ciepło. W przeciwieństwie do światła UV, terapia światłem LED nie szkodzi skórze i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jest to również bezbolesna opcja leczenia dla tych, którzy cierpią z powodu wrażliwej skóry.

Zabiegi na łuszczycę

Jednym z zabiegów pierwszego rzutu na łuszczycę jest terapia światłem. Polega ona na naświetlaniu skóry wąskim pasmem światła UVB w określonych odstępach czasu. Jest to zazwyczaj seria zabiegów, które są powtarzane co kilka tygodni. Niektóre osoby stosują również fototerapię domową. Regularna ekspozycja na światło słoneczne może poprawić objawy łuszczycy, ale pacjenci powinni skonsultować się z dostawcą usług medycznych przed podjęciem takich działań. Inny sposób leczenia, zwany terapią Goeckermana, łączy terapię światłem z leczeniem smołą węglową. Smoła węglowa sprawia, że skóra jest bardziej podatna na działanie promieniowania ultrafioletowego B.

Najczęstszą formą łuszczycy jest łuszczyca plackowata. Ten rodzaj łuszczycy dotyka całego ciała, powodując łuszczącą się, czerwoną wysypkę. Może być ona bardzo bolesna i powodować zakłopotanie, dlatego tak ważne jest znalezienie skutecznego leczenia tego schorzenia.

Innym sposobem leczenia łuszczycy jest terapia słoneczna (zwana również helioterapią), która wykorzystuje światło ultrafioletowe do zmniejszenia zmian chorobowych. Działa ona dobrze na dotkniętych obszarach, takich jak ręce i nogi, ale nie jest zalecana w przypadku skóry głowy. Pacjenci powinni również nosić filtry przeciwsłoneczne, gdy są wystawieni na działanie promieni słonecznych.

Istnieje kilka rodzajów terapii światłem dla łuszczycy, ale najczęstszym typem jest fototerapia wąskim pasmem ultrafioletu B. Leczenie to jest bardzo skuteczne i może poprawić objawy łuszczycy na sześć miesięcy lub dłużej. Jest zwykle przepisywany z innymi zabiegami i jest szczególnie przydatny dla pacjentów, którzy mają ciężką i rozległą łuszczycę. Pacjenci są wystawieni na działanie sztucznego źródła światła UVB, które musi być skalibrowane na określonej długości fali, aby uzyskać optymalne wyniki. Te fale UVB wnikają w skórę i spowalniają wzrost dotkniętych komórek skóry.

Innym rodzajem leczenia jest leczenie miejscowe. Obejmuje ono kremy, maści lub żele. Produkty te mogą pomóc w zmniejszeniu łuszczenia i swędzenia i są powszechnie przepisywane przez lekarzy. Większość leków miejscowych to kortykosteroidy. Ich siła działania waha się od łagodnej do bardzo silnej.

Podczas gdy te zabiegi są skuteczne w leczeniu łuszczycy, niektóre z nich nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Nie są one również zalecane do długotrwałego stosowania. Ponadto, zwiększają one ryzyko wystąpienia raka skóry i chłoniaka. Jeśli zdecydujesz się spróbować tego leczenia, należy najpierw skonsultować się z dostawcą opieki zdrowotnej.

Zabiegi na sezonowe zaburzenie afektywne

Wiele osób cierpi na sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) w zimie. Jednym ze sposobów leczenia SAD jest wystawienie się na działanie jasnego, naturalnego światła. Na przykład terapia światłem czerwonym dostarcza skoncentrowane światło naturalne do skóry i komórek. Udowodniono klinicznie, że terapia ta poprawia objawy choroby afektywnej sezonowej.

Jednak terapia światłem wiąże się z pewnym ryzykiem. Najlepiej stosować ją z ostrożnością, a przed zastosowaniem terapii światłem należy chronić skórę. Terapia światłem jest skuteczna tylko w przypadku krótkotrwałego stosowania. Choć może zmniejszyć objawy SAD, nie zapobiegnie ich powrotowi następnej zimy. Generalnie jednak osoby z SAD stwierdzają, że terapia pomaga im poczuć się lepiej w ciągu dwóch tygodni.

Aby chronić swoją skórę przed terapią światłem, używaj okularów przeciwsłonecznych lub ochrony oczu. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na światło, powinieneś nosić krem z filtrem na zewnątrz. Kremy przeciwsłoneczne z filtrami UV mogą pomóc w ochronie skóry przed światłem. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaki rodzaj ochrony jest dla Ciebie najlepszy, weź pod uwagę rodzaj terapii światłem, której jesteś poddawany. Na przykład, terapia jasnym światłem w godzinach porannych jest najbardziej skuteczna dla pacjentów z depresją zimową.

Przed rozpoczęciem stosowania terapii światłem w przypadku sezonowego zaburzenia afektywnego należy najpierw porozmawiać z lekarzem. Ważne jest, aby upewnić się, że SAD nie jest spowodowany czymś innym, na przykład problemami z tarczycą. Lekarz może przepisać Ci leki antydepresyjne, które pomogą Ci poradzić sobie z objawami SAD. Dodatkowo, terapia poznawczo-behawioralna jest skutecznym sposobem leczenia SAD. Wreszcie, ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie nastroju.

Przeprowadzono wiele badań dotyczących skuteczności terapii światłem w przypadku choroby afektywnej sezonowej. Dwa badania dotyczyły porannej i wieczornej terapii światłem. Badacze stwierdzili, że terapia jasnym światłem była skuteczna u pacjentów cierpiących na depresję zimową. Ponadto badacze stwierdzili również, że poranna i wieczorna terapia światłem zmniejszała trudności z przebudzeniem u osób cierpiących na SAD.

Jednak terapia światłem może mieć pewne skutki uboczne. Chociaż nie ma dowodów sugerujących, że terapia światłem jest szkodliwa dla skóry, to jednak warto rozważyć jej efekty.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *