Operacja przegrody nosowej – czy ma wpływ na chrapanie?

Operacja przegrody nosowej - czy ma wpływ na chrapanie?

Wiele osób chrapie okazjonalnie, ale chrapanie może być poważnym objawem odchylonej przegrody nosowej. Stan ten może być tymczasowy lub długotrwały i może być spowodowany przez spożycie alkoholu, niektóre leki, pozycję podczas snu lub dziedziczność. Istnieje kilka opcji leczenia chrapania, które zależą od przyczyny chrapania i indywidualnego stanu zdrowia.

Chirurgiczna korekta przegrody nosowej przyczyną chrapania

Chirurgiczna korekta przegrody nosowej może w wielu przypadkach leczyć chrapanie, ale może nie być jego jedyną przyczyną. Powinieneś odwiedzić eksperta, aby określić najbardziej odpowiednie leczenie dla Twojego przypadku. Lekarz taki jak dr Cohen może ocenić stan Twojego chrapania i zalecić kilka opcji leczenia. Jeśli cierpisz na uporczywe głośne chrapanie, septoplastyka może nie być Twoją jedyną opcją.

Najczęstszą opcją chirurgiczną w przypadku odchylonej przegrody jest septoplastyka. Zabieg ten może trwale skorygować problem. Zabieg ten polega na usunięciu ściany przegrody, która oddziela dwa otwory nosowe. Odchylona przegroda może być również przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego.

Problem ten może również prowadzić do przewlekłego bólu szyi i głowy. Zatkane drogi oddechowe sprawiają również, że jesteś bardziej podatny na infekcje zatok. Dodatkowo, odchylona przegroda może powodować chrapanie, które może utrudniać sen. Ponadto może prowadzić do innych schorzeń, takich jak bezdech senny, w którym drogi oddechowe wielokrotnie zatrzymują się podczas snu.

Jeśli masz odchyloną przegrodę, możesz mieć trudności z oddychaniem podczas leżenia na boku. Może to być spowodowane przeziębieniami, alergiami lub nawracającymi infekcjami zatok. Stan ten może również prowadzić do piskliwego dźwięku podczas oddychania.

Terapia implantami podniebiennymi zmniejsza wibracje i trzepotanie, które powodują chrapanie

Zabieg chirurgiczny znany jako zabieg filarowy jest stosowany w leczeniu chrapania poprzez zapewnienie strukturalnego wsparcia podniebienia miękkiego. Jest to procedura ambulatoryjna, która może być wykonana w ciągu zaledwie 30 minut w gabinecie lekarskim. Procedura wykorzystuje maleńkie implanty poliestrowe, aby zapewnić podniebieniu miękkiemu dodatkową sztywność i wsparcie strukturalne. Procedura ta zmniejsza drgania i trzepotanie tkanek podniebienia, które mogą prowadzić do chrapania i bezdechu sennego.

Pacjenci mogą otrzymać trwałe poliestrowe implanty podniebienia, które pomogą im spać spokojnie. Implanty te były wcześniej znane jako Anti-Snoring Device (ASD), a obecnie nazywane są Pillar Palatal Implant System. Implanty te są wprowadzane przez specjalny instrument do podniebienia miękkiego, w pobliżu połączenia, gdzie podniebienie miękkie spotyka się z podniebieniem twardym. Zabieg nie powoduje znacznego dyskomfortu i jest szybki i łatwy do odzyskania. Istnieją jednak pewne potencjalne zagrożenia związane z tą procedurą, w tym ekstruzja implantu i zakażenie.

Procedura była skuteczna w przypadku prawie wszystkich pacjentów, w tym tych z ciężkim chrapaniem. Po około dwóch tygodniach większość pacjentów odczuła poprawę w zakresie chrapania. Niektórzy pacjenci przed zabiegiem musieli opuszczać sypialnię na ponad sześć nocy w tygodniu, ale po zabiegu wystarczyło, że opuszczali pokój na trzy noce w tygodniu. Po trzech miesiącach jeden z pacjentów całkowicie przestał chrapać. Ponadto, dziewięciu z 15 pacjentów zgłosiło zmniejszenie liczby nocy, w których ich partnerzy musieli spać z dala od nich.

Efekty uboczne septoplastyki nosa

Septoplastyka nosa jest zabiegiem chirurgicznym, który pozwala danej osobie łatwiej oddychać przez nos. Chociaż może być pomocny dla niektórych osób cierpiących na chrapanie, nie jest lekarstwem na wszystko. Operacja polega na zmianie anatomii nosa i mięśni, aby umożliwić łatwiejsze przechodzenie powietrza. Istnieją również pewne możliwe skutki uboczne septoplastyki nosa w przypadku chrapania.

Jednym z potencjalnych efektów ubocznych zabiegu jest znaczna utrata snu. Istnieją jednak zdecydowane korzyści z zabiegu. Chociaż nie jest to lekarstwo na chrapanie, może pomóc pacjentowi łatwiej oddychać i poprawić jakość jego snu. Przed poddaniem się zabiegowi należy jednak rozważyć wszystkie możliwe skutki uboczne.

Septoplastyka nosa może powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak utrata snu rano. W jednym z badań pacjenci, którzy poddali się operacji, byli oceniani pod kątem senności i nasilenia chrapania. Wyniki operacji były analizowane poprzez ocenę ich subiektywnych ocen objawów oraz przy użyciu Skali Senności Epworth (ESS). Jeśli u pacjenta pooperacyjny wynik AHI wynosił 20 lub mniej albo redukcja o 50% lub więcej, operację uznano za udaną. Pacjenci byli oceniani sześć miesięcy po zabiegu. Średnio pacjenci doświadczyli znacznej poprawy objawów.

Odchylona przegroda może prowadzić do zablokowania nosa. Blokada nosa może również powodować inne problemy, takie jak ból gardła i krwawienia z nosa. Chirurgiczna septoplastyka może pomóc w leczeniu tego problemu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *