Opalanie w solarium nie jest bezpieczniejsze niż opalanie się na słońcu. Istnieje pewne poważne ryzyko związane z tą praktyką, w tym rak skóry i przedwczesne starzenie się. Może również uszkodzić Twoje oczy. Kluczem jest poznanie swojej skóry i obserwowanie wszelkich zmian. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, powinieneś odwiedzić lekarza.
Opalanie w solarium nie jest bezpieczniejsze niż opalanie
Opalanie w solarium nie jest uważane za bezpieczniejsze niż opalanie, ponieważ naraża Cię na wyższy poziom promieniowania ultrafioletowego (UV). Promieniowanie to jest główną przyczyną raka skóry i przedwczesnego starzenia się. Powoduje ono również uszkodzenia oczu i skóry, dlatego ważne jest noszenie okularów ochronnych. Opalanie w solarium może również prowadzić do przedwczesnej pigmentacji skóry, co może być szkodliwe.
Osoby poniżej 16 roku życia powinny unikać opalania w solarium. Opalanie w solarium nie jest również zalecane dla osób o wrażliwej skórze. Aby chronić skórę i uniknąć uszkodzeń, w solarium możesz stosować specjalne kosmetyki. W ten sposób można zachować zdrową skórę i uniknąć rozwoju raka skóry. Możesz również zastosować balsam do ust, aby chronić wrażliwe części ciała, takie jak usta. Ważne jest również, aby złuszczać skórę przed opalaniem w solarium.
Zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry
Ostatnie badania wykazały, że korzystanie z solarium może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Dzieje się tak dlatego, że jesteś narażony na większe promieniowanie UV niż podczas przebywania na zewnątrz. W solarium możesz otrzymać do 95 procent więcej promieni UV niż na słońcu. To sprawia, że solaria są znacznie bardziej niebezpieczne niż zajęcia na świeżym powietrzu.
Z badaniem tym wiąże się jednak kilka problemów. Nie dostarcza ono jednoznacznych dowodów na to, że solarium zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Jednym z tych problemów jest fakt, że trudno jest zaprojektować randomizowane badanie kontrolowane. Dzieje się tak dlatego, że jest ona kosztowna, wymaga wysokiego poziomu zgodności i często jest uważana za nieetyczną. Dlatego dostępne są inne rodzaje badań, takie jak badania kohortowe i badania kontrolne przypadków.
Solarium posiada sztuczne źródła światła, które emitują promieniowanie UV-A i UV-B. To promieniowanie ultrafioletowe powoduje znaczne uszkodzenia skóry. W rzeczywistości może ono zwiększyć ryzyko wystąpienia raka skóry nawet o 75%. Nie tylko uszkadza skórę, ale może również powodować uszkodzenia oczu.
Powoduje przedwczesne starzenie się
Osoby, które regularnie korzystają z solariów, mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry, a także przedwczesnego starzenia się. Naukowcy szacują, że osoby korzystające z solarium są o 20 procent bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka niż osoby niekorzystające z niego. Ryzyko wzrasta dodatkowo, jeśli korzystanie z solarium jest długotrwałe lub występuje częściej. Inne zagrożenia obejmują raka płaskonabłonkowego i raka podstawnokomórkowego.
Zegar biologiczny jest bardziej zaawansowany niż chronologiczny, więc ekspozycja na słońce i stres mogą przyspieszać proces starzenia. Inne czynniki, takie jak palenie papierosów i picie alkoholu, również mogą przyspieszyć proces przedwczesnego starzenia się. Nasza skóra zmienia się z wiekiem – łatwiej się zasiniacza, częściej doświadcza suchości, a w miejscach, które kiedyś były gładkie, pojawiają się zmarszczki.
Powoduje uszkodzenia oczu
Korzystanie z solarium może spowodować poważne uszkodzenia oczu. Poziomy promieniowania UV w solarium są do sześciu razy silniejsze niż południowe słońce w lecie. Oprócz uszkodzeń oczu, takie narażenie może prowadzić do raka skóry. Nawet opalenizna uzyskana w solarium nie chroni przed promieniami UV słońca.
Powoduje podrażnienia
Jeśli spędzasz czas w solarium, jesteś narażony na rozwój raka skóry. Dzieje się tak dlatego, że solaria emitują promieniowanie UV, które jest sześciokrotnie silniejsze niż południowe letnie słońce. Solaria nie tylko nie są bezpieczne dla Twojej skóry, ale mogą również uszkodzić Twoje oczy i wzrok. Dodatkowo opalanie w solarium nie chroni skóry przed szkodliwymi promieniami UV słońca, a i tak może się to skończyć poparzeniem słonecznym.
Powoduje zaczerwienienie
Chociaż solarium jest doskonałym sposobem na uzyskanie złotej opalenizny, ważne jest również, aby wiedzieć, co zrobić, jeśli po jego użyciu pojawi się zaczerwienienie. Choć możesz starać się unikać zbyt częstego wchodzenia do solarium, to i tak będziesz ryzykować poparzenie. Jeśli jednak zdarzy Ci się poparzenie słoneczne, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby mieć je pod kontrolą.
Kiedy korzystasz z solarium, upewnij się, że dokładnie przeczytałeś instrukcje, aby mieć pewność, że Twoja skóra nie zostanie poparzona. Powinieneś zawsze nosić ochronną osłonę twarzy i upewnić się, że usunąłeś wszelką biżuterię lub perfumy. Przed wejściem do solarium należy również usunąć wszelki makijaż i krem przeciwsłoneczny. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, przeczytaj dokładnie ulotkę informacyjną i omów wszelkie zmiany z lekarzem. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia, nie powinieneś korzystać z solarium, chyba że zalecił Ci to lekarz.
Powoduje obrzęki
Solarium to urządzenie do opalania, które emituje promieniowanie ultrafioletowe. Ten rodzaj promieniowania jest nie tylko drażniący dla skóry, ale może również prowadzić do raka skóry. Związane jest również z przedwczesnym starzeniem się skóry. Badania pokazują, że osoby korzystające z solariów mają wyższe ryzyko zachorowania na czerniaka i inne rodzaje raka skóry niż osoby, które z nich nie korzystają.
Podobne tematy