Cyfryzacja dotyczy również usług medycznych. Popularne L4 od pewnego czasu może być wystawione również w wersji elektronicznej. Kto może wystawić e-zwolnienie online? O tym (i nie tylko) dowiesz się w dalszej części artykułu.
E-zwolnienie online – co to jest?
E-zwolnienie online jest tym samym, co kiedyś określano mianem L4. Taki termin przyjął się z powodu nazwy druku, na którym publikowano zwolnienie lekarskie. Obecnie tradycyjna forma takiego dokumentu wyszła już z obiegu, a jej miejsce zastąpiło e-zwolnienie. Warto podkreślić, że sam dokument nie utracił w żaden sposób na swojej mocy. Tym samym zwolnienie lekarskie w tej formie dalej uprawnia do korzystania z zasiłku chorobowego czy jest usprawiedliwieniem dla niestawiennictwa w miejscu pracy.
E-zwolnienie jest dużo wygodniejszą formą, które sukcesywnie zaczęła wypierać tradycyjny druk. Choć z początku część osób podchodziła do niego z ostrożnością, obecne nastawienie wobec niniejszego jest już zupełnie inne.
Dlaczego e-zwolnienie jest lepsze?
Warto podkreślić, że e-zwolnienie jest niewątpliwie lepszym rozwiązaniem, niż stosowane na tradycyjnym druku – te dane są udostępnione przez portal marszalkowskabeauty.pl. Przede wszystkim jest kilka kluczowych korzyści. Są to m.in.:
- szybkość dostarczenia dokumentu,
- trwałość dokumentu,
- możliwość podglądu historycznych danych,
- dbałość o środowisko.
E-zwolnienie online trafia zdecydowanie szybciej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niż druk, który byłby dostarczony pocztą. Dokument w wersji elektronicznej jest kierowany tam automatycznie, co upraszcza sposób otrzymania środków należnych z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Dostęp do tegoż ma zarówno instytucja rządowa, jak i pracodawca. Jest to więc nie tylko ułatwienie pod względem formalności, ale i szybkości działania. Dzięki temu nie można spóźnić się z terminowym przekazaniem wymaganej dokumentacji.
Ponadto e-zwolnienie online jest bardziej trwałe. Nie może ulec uszkodzeniu. Całość znajduje się na serwerze, gdzie ma się dostęp z poziomu swojego indywidualnego konta. Daje to również możliwość podglądu historycznych dokumentów.
Na koniec jest to także forma dbałości o środowisko. E-zwolnienie online nie przyczynia się do marnowania papieru, a także nie zabiera miejsca na magazynowanie.
Kto może wypisać e-zwolnienie online?
Warto wiedzieć, że e-zwolnienie online może wystawić każdy lekarz, który ma do tego stosowne uprawnienia. Oznacza to, że zarówno lekarz specjalista, jak i lekarz pierwszego kontaktu, posiadający możliwość wystawiania L4 i dostęp do rządowego systemu, ma prawo do udzielenia zwolnienia lekarskiego.
Z punktu widzenia lekarza jest to bardzo prosta czynność. Wystarczy wybrać pacjenta, którego ma dotyczyć druk, zaznaczyć okres niezdolności do pracy, a także wskazać kod jednostki chorobowej. Te informacje trafią do podmiotów, które będą procesować dalej otrzymany formularz.
E-zwolnienie online, czyli przede wszystkim wygoda
E-zwolnienie online jest niewątpliwie olbrzymim ułatwieniem. I to zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Dzięki elektronicznej wersji druku całość formalności jest ograniczona do minimum. Nic więc dziwnego, że L4 w tej formie szybko zyskało na popularności. Dzięki przychylności wszystkich zainteresowanych, z pewnością nie zostanie zastąpione poprzednia wersją.
Podobne tematy