Terapia światłem wykorzystuje różne długości fal świetlnych do leczenia problemów skórnych. Niektóre zabiegi wykorzystują światło czerwone, inne zaś światło niebieskie. Każdy rodzaj światła stymuluje produkcję białka kolagenowego w organizmie. Ten wzrost może sprawić, że skóra stanie się gładsza i zminimalizuje drobne zmarszczki. Jest ona stosowana zarówno przez specjalistów, jak i pacjentów w przypadku różnych problemów skórnych, w tym blizn potrądzikowych, starzejącej się skóry i fotouszkodzeń.
Terapia światłem czerwonym
Zastosowanie terapii światłem czerwonym w pielęgnacji skóry ma wiele korzyści. Jest to bezpieczny zabieg, który nie jest bolesny i może być stosowany przez osoby o każdym typie skóry. Istnieje jednak kilka środków ostrożności, które należy podjąć przed zastosowaniem tego zabiegu. Niektóre osoby z pewnymi schorzeniami powinny unikać terapii, a osoby przyjmujące pewne leki powinny skonsultować się z dermatologiem.
Urządzenie do terapii światłem czerwonym może być stosowane do leczenia problemów skórnych, w tym trądziku. Może zmniejszyć stan zapalny, zmniejszyć produkcję oleju i zabić bakterie na skórze. To sprawia, że jest to świetna opcja do leczenia łagodnych i umiarkowanych form trądziku. Inne zastosowania terapii światłem czerwonym obejmują leczenie łysienia. Wykazano, że pomaga ona zarówno w łysieniu typu męskiego, jak i żeńskiego. Należy jednak pamiętać, że leczenie może nie być skuteczne u osób z bliznami w mieszkach włosowych – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu pieknainaturalna.pl.
Zabieg wykorzystuje niski poziom światła czerwonego, które nie jest szkodliwe dla skóry. Czerwone światło przenika do mitochondriów komórkowych, czyli “generatorów mocy” każdej komórki. Proces ten wyzwala gojenie w skórze i tkance mięśniowej. Ponadto w terapii światłem czerwonym nie wykorzystuje się nadmiernego ciepła ani promieniowania ultrafioletowego, dlatego jest ona bezpieczna dla osób o każdym rodzaju skóry.
Terapia światłem czerwonym to nieinwazyjna metoda, która wykorzystuje diody elektroluminescencyjne do wysyłania światła o niskiej intensywności w głąb komórek. Jest bezbolesna i nie wykorzystuje ciepła. Jest częścią terapii fotodynamicznej i jest popularnym sposobem leczenia problemów skórnych, w tym raka skóry.
Terapia światłem niebieskim
Diody LED lub terapia światłem LED to świetny sposób na poprawę wyglądu skóry bez stosowania ostrych lub inwazyjnych zabiegów. Są one bezpieczne w użyciu na wszystkich rodzajach skóry i rzadko powodują skutki uboczne. Jednak u niektórych osób po zastosowaniu diod LED może wystąpić zaczerwienienie i zwiększony stan zapalny. Jeśli rozważasz to jako zabieg kosmetologiczny, ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działają diody LED i czego można się spodziewać, zanim spróbujesz.
Niebieskie światło ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne i może pomóc w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak trądzik i skóra tłusta. Światło wnika w głąb skóry i zabija bakterie, które powodują zaskórniki i skazy. Obkurcza również gruczoły olejowe, co oznacza, że na skórze jest mniej oleju i mniej bakterii. Z czasem skazy i trądzik zostaną zmniejszone lub całkowicie wyeliminowane.
Stosowanie terapii niebieskim światłem LED na trądzik jest doskonałym sposobem na zmniejszenie natłuszczenia skóry. W jednym z badań, terapia niebieskim światłem zmniejszyła zmiany trądzikowe o 64 procent. Zmniejsza również stan zapalny i jest bezpieczna dla osób cierpiących na trądzik i sezonowe zaburzenie afektywne. Zabieg trwa około 20 minut i wymaga wielu zabiegów, aby zobaczyć optymalne wyniki.
Jednak osoby będące w ciąży nie powinny stosować terapii niebieskim światłem. Może ona spowodować komplikacje ciążowe lub wywołać inne skutki uboczne. Wskazane jest, aby przed poddaniem się temu zabiegowi skonsultować się z lekarzem.
Terapia fotodynamiczna
Terapia fotodynamiczna to świetny sposób na redukcję ciemnych plam i zmian naczyniowych na skórze. Jednak nie jest ona odpowiednia dla każdego. Zabieg może powodować skutki uboczne, a u niektórych pacjentów może być nawet szkodliwy. Dodatkowo może leczyć tylko powierzchowne nowotwory skóry i stany przedrakowe. Dlatego nie jest to dobra opcja dla osób ze zmianami przedrakowymi, które potrzebują poważniejszych zabiegów.
Terapia fotodynamiczna to nieinwazyjna terapia, która wykorzystuje światło do zabijania komórek i tkanek powodujących choroby. Proces polega na nałożeniu na skórę środka fotouczulającego przed zastosowaniem leczenia światłem. Chociaż początkowo została zatwierdzona do stosowania w leczeniu raka, najczęściej jest stosowana w leczeniu rogowacenia aktynicznego. W ostatnich latach zabieg ten jest również stosowany jako skuteczna metoda leczenia trądziku.
Zabieg ten nie jest zalecany dla kobiet z owłosieniem na twarzy. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się poddanie się co najmniej 4 zabiegom. Po każdej sesji pacjent musi odpoczywać przez dwa dni. Ponadto, skóra powinna być chroniona przed słońcem przez co najmniej 24 godziny. W przeciwnym razie bezpośrednie światło słoneczne może spowodować lekkie zapalenie skóry lub oparzenia.
Terapia fotodynamiczna ma wiele korzyści dla zdrowia skóry i może wyeliminować obszary problematyczne. Polega ona na zastosowaniu lasera półprzewodnikowego i specjalnego żelu zawierającego substancję fotouczulającą. Sztuczne impulsy wytwarzane przez laser stymulują różne tkanki i poprawiają krążenie krwi, metabolizm, równowagę skóry i odporność na stres.
Podobne tematy