Jaka jest różnica między terapią fotodynamiczną a terapią światłem LED?

Jaka jest różnica między terapią fotodynamiczną a terapią światłem LED?

Terapia fotodynamiczna jest formą leczenia, która wykorzystuje światło do zmniejszenia stanu zapalnego. Była ona stosowana w leczeniu raka skóry u osób z łuszczycą. Terapia LED jest również stosowana w leczeniu łuszczycy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaletach terapii światłem LED, ile kosztuje i jak może pomóc w łuszczycy.

Terapia fotodynamiczna światłem czerwonym zapobiega i leczy raka skóry

Terapia fotodynamiczna, znana również jako terapia światłem czerwonym, wykorzystuje światło do leczenia lub zapobiegania rakowi skóry. Terapia ta polega na zastosowaniu wrażliwej na światło substancji chemicznej zwanej fotouczulaczem. Obecność światła o określonej długości fali aktywuje tę substancję chemiczną, która zmienia cząsteczki tlenu w organizmie. Efektem terapii jest zabicie komórek i zmniejszenie stanu zapalnego. Proces ten nie pozostawia blizn – część ta została przygotowana przez zespół serwisu Porady Położnej.

Terapia ta może być skuteczna w leczeniu grubszych postaci raka podstawnokomórkowego i może być łączona z innymi zabiegami, takimi jak ablacja CO2 i inne zabiegi laserowe. Dobrą wiadomością jest to, że leczenie jest ogólnie bezpieczne i ma doskonałe wskaźniki wyleczenia. Oprócz skuteczności w leczeniu raka, może być również stosowany do celów estetycznych. Może powodować lekkie pieczenie lub złuszczanie, ale dyskomfort jest tymczasowy. Jednak pacjenci powinni trzymać się z dala od jasnego światła przez dwa do trzech tygodni po zabiegu.

Pacjenci poddający się temu zabiegowi muszą przejść serię wizyt. Pierwsza sesja może trwać do 15 minut. Pacjenci mogą potrzebować zastrzyku znieczulającego miejscowo. Może to powodować dyskomfort przez kilka dni i konieczne może być stosowanie środków przeciwbólowych. Kolejny etap obejmuje naświetlanie leczonego obszaru specjalnym rodzajem niebieskiego światła. Niebieskie światło o długości fali 410-420nm aktywuje ALA i zabija komórki przedrakowe, pozostawiając zdrowe bez szwanku.

Terapia LED niebieskim światłem zmniejsza zmiany trądzikowe

Wykazano, że stosowanie terapii LED niebieskim światłem jest skuteczniejsze niż peelingi chemiczne w przypadku trądziku. W badaniu opublikowanym w 2017 roku naukowcy porównali leczenie punktowe trądziku za pomocą terapii światłem z peelingami z kwasem salicylowym. Zapisali nastolatków z trądzikiem do dwóch grup. Jedna grupa otrzymała peelingi kwasowe, podczas gdy druga otrzymała terapię niebieskim i czerwonym światłem. Połączenie niebieskiego i czerwonego światła jest skuteczne w walce z trądzikiem ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i gojące rany.

Stosowane jako leczenie trądziku, niebieskie światło może zmniejszyć zmiany trądzikowe poprzez zabijanie bakterii powodujących trądzik na powierzchni skóry. Z kolei światło czerwone działa w obrębie komórek skóry, wspomagając gojenie oraz produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg ten może również zmniejszyć blizny potrądzikowe.

Oprócz redukcji zmian trądzikowych, światło niebieskie jest również przydatne w przypadku innych chorób skóry. Może przyczynić się do zmniejszenia raka skóry i pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom słonecznym. Skóra trądzikowa jest niezwykle dokuczliwa i może utrudniać codzienne życie. Leczenie farmakologiczne może pomóc, ale często ma nieprzyjemne skutki uboczne i wykazano, że jest mniej skuteczne ze względu na odporność P. acnes na antybiotyki. Na szczęście terapia światłem niebieskim LED jest alternatywną opcją leczenia z mniejszymi efektami ubocznymi.

Koszt terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to forma leczenia, która wykorzystuje światło do niszczenia komórek przedrakowych i skóry uszkodzonej przez słońce. Choć jest powszechnie stosowana w leczeniu raka, jest również skuteczna w leczeniu trądziku i infekcji skórnych. Zabieg ten nie wymaga specjalnych urządzeń, gdyż każde urządzenie o odpowiedniej długości fali jest odpowiednie.

Proces jest krótki i nie wymaga hospitalizacji. Jest to terapia celowana, co oznacza, że nie uszkadza otaczających tkanek. Nie pozostawia też blizn i może być wielokrotnie powtarzana bez narażania się na toksyczność. Dlatego jest mniej inwazyjna niż wiele innych form leczenia raka. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci muszą przejść trzy lub cztery sesje, zanim zobaczą rezultaty.

W jednym z badań przeanalizowano opłacalność terapii fotodynamicznej u pacjentów z podtwardówkową neowaskularyzacją naczyniówki (CNV) wtórną do zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Wykorzystując dane z kilku źródeł, opracowano model Markowa. Wykorzystano go do oszacowania efektywności kosztowej PDT dla dwóch kohort pacjentów z wyjściową ostrością wzroku 20/40 i 20/100. Analizę kosztów-efektywności przeprowadzono dla obu kohort w oparciu o użyteczność dla pacjenta i dane dotyczące skuteczności z badania TAP.

Wpływ terapii światłem LED na łuszczycę

Terapia światłem LED jest leczeniem, które zmniejsza reakcje zapalne i immunologiczne w skórze. Może pomóc pacjentom z różnymi chorobami skóry, w tym łuszczycą, kontaktowym zapaleniem skóry, egzemą i bielactwem. Działa poprzez zapobieganie nadprodukcji nowych komórek skóry, co powoduje stan zapalny, szorstką, swędzącą i bolesną skórę.

Oprócz stosowania terapii światłem LED w leczeniu łuszczycy, inne metody fototerapii obejmują ekspozycję na światło słoneczne i światło UVB. Światło UVB przenika przez górne warstwy skóry, więc jest przydatne w oczyszczaniu łuszczycy. Pomaga również zmniejszyć stan zapalny, swędzenie i łuszczenie.

Terapia światłem czerwonym może być również skuteczna w leczeniu łuszczycy. Zabieg ten jest skuteczny, ponieważ stymuluje naturalne mechanizmy lecznicze organizmu. Stosowanie terapii światłem czerwonym przez kilka sesji w tygodniu może poprawić zdrowie i wygląd skóry. Jednak leczenie to może zająć kilka miesięcy, zanim zaobserwuje się dramatyczne zmiany. Niemniej jednak, terapia światłem czerwonym jest bardzo obiecująca. Ze względu na wysoką penetrację i fotomodulację, może to być najbardziej efektywna metoda leczenia dostępna obecnie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *