Czy drenaż limfatyczny zmniejsza obrzęk nóg?

Czy drenaż limfatyczny zmniejsza obrzęk nóg?

Manualny drenaż limfatyczny został po raz pierwszy opracowany przez dr Emila Voddera i jego żonę Estrid w 1936 roku w celu leczenia obrzękniętych węzłów chłonnych. Obecnie choroby układu limfatycznego stały się poważnym problemem zdrowotnym. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie obrzęku, w tym Manualny drenaż limfatyczny, ćwiczenia i badania.

Manualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny jest leczeniem obrzęku limfatycznego, który jest świetną opcją dla pacjentów, którzy mają problemy z kontrolowaniem obrzęku. Jest on często stosowany w połączeniu z bandażami i ubraniami uciskowymi, aby pomóc zmniejszyć obrzęk. Jego skuteczność zależy od rodzaju obrzęku limfatycznego, na który cierpi dana osoba oraz od częstotliwości i czasu trwania leczenia.

Metoda Casley-Smith polega na powtarzających się małych ruchach effleurage, które rozciągają skórę w określonych kierunkach. Technika ta nie jest odpowiednia dla pacjentów, u których występuje ostry stan zapalny spowodowany zarazkami chorobotwórczymi. Technika ta może rozprzestrzeniać zarazki i skutkować zatruciem krwi, dlatego należy ją stosować z ostrożnością, zwłaszcza u pacjentów poddawanych aktywnej onkologii.

Inna forma MLD wykorzystuje taśmę wachlarzowo-ciętą z lekkim napięciem paper-off nakładaną na chore miejsce. Taśmę stosuje się zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu, zaczynając od drugiego dnia po operacji. Ta metoda nie jest dla wszystkich, więc terapeuta i pacjent omówią typ odpowiedni dla potrzeb pacjenta.

Przeprowadzono również badania mające na celu sprawdzenie, czy manualny drenaż limfatyczny jest skuteczny w przypadku obrzęku limfatycznego. Badacze stwierdzili, że jeśli zmniejsza on obrzęk w miejscu urazu, to zmniejsza ból i rumień spowodowany obrzękiem.

Chociaż skuteczność manualnego drenażu limfatycznego nie jest jednoznaczna, jest on skuteczny jako metoda rehabilitacji pooperacyjnej i leczenie profilaktyczne. Poprawia również krążenie w żyłach powierzchownych i głębokich oraz stymuluje węzły chłonne. W połączeniu z innymi elementami CDT manualny drenaż limfatyczny jest wysoce skuteczną metodą leczenia.

W dwóch badaniach wykazano, że MLD może zmniejszyć częstość występowania obrzęku limfatycznego związanego z rakiem piersi. Wykazano również, że zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego po operacji raka piersi. W przeglądzie systematycznym podsumowano dowody dotyczące skuteczności MLD. Do poszukiwania odpowiednich badań wykorzystano PubMed, EMBASE i Cochrane Library. Do analizy włączono randomizowane badania kontrolowane, które porównywały MLD z grupą kontrolną.

Liposukcja

Drenaż limfatyczny jest powszechną metodą leczenia pacjentów cierpiących z powodu obrzęku kończyn. Przeszkolony specjalista stosuje lekki nacisk na opuchnięte miejsca, aby pobudzić naczynia limfatyczne i odprowadzić płyn z organizmu. Obrzęk może wystąpić z powodu kilku warunków, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, fibromialgii i niektórych chorób. Obrzęk limfatyczny zwykle dotyczy nóg i ramion.

Aby zmniejszyć obrzęk, pacjenci powinni zacząć powoli, budując rutynę ćwiczeń. Chodzenie jest doskonałym ćwiczeniem, a początkujący powinni stopniowo zwiększać dystans i prędkość. Inne rodzaje ćwiczeń obejmują jogę, Tai chi, pilates, jazdę na rowerze i pływanie. Ćwiczenia powinny być włączone do codziennej rutyny. Osoby z obrzękiem limfatycznym powinny zadbać o prawidłową pozycję podczas każdej aktywności.

Leczenie chirurgiczne to kolejna opcja dla pacjentów z ciężkimi przypadkami obrzęku limfatycznego. Zabieg ten przebudowuje układ limfatyczny poprzez ponowne połączenie żył i kanałów limfatycznych. Procedura ta jest zwykle wykonywana jako procedura ambulatoryjna i obejmuje małe nacięcia i minimalną utratę krwi. Pacjenci mogą również poddać się liposukcji lub procedurze Charlesa, która usuwa dotkniętą chorobą tkankę i wykorzystuje jej część jako przeszczepy skóry.

Jeśli objawy obrzęku limfatycznego są poważne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Stan ten może wpłynąć na Twoją mobilność i zwiększyć ryzyko zakażeń skóry, sepsy i rozpadu skóry. Leczenie może obejmować stosowanie odzieży uciskowej, ćwiczeń i technik samoopieki. Ustąpienie obrzęku limfatycznego może zająć miesiące lub lata. Jednak nadal ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz stały obrzęk w ramieniu lub nodze, lub jeśli obrzęk dramatycznie wzrosła w wielkości.

Manualny drenaż limfatyczny to kolejna opcja leczenia. Terapeuta obrzęku limfatycznego zademonstruje techniki masażu, które pomagają przemieszczać płyn limfatyczny z opuchniętych obszarów do pracujących węzłów chłonnych. Zabieg ten może zmniejszyć obrzęk i poprawić mobilność. Terapeuta nauczy również pacjentów, jak stosować te techniki w domu.

Masaż drenażu limfatycznego wykorzystuje delikatne ruchy w celu wspierania przepływu limfy i krążenia. Zazwyczaj masaż wykonywany jest na części kończyny znajdującej się najbliżej tułowia. Terapia trwa zazwyczaj od 15 do 60 minut. Chociaż ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed uzyskaniem masażu drenażu limfatycznego, może pomóc złagodzić objawy. Przeszkoleni masażyści używają serii technik w celu stymulowania przepływu limfy, w tym ruchów ślizgowych, ściskających i kopiących.

Ćwiczenia

Istnieje kilka różnych ćwiczeń, które mogą być skuteczne w zmniejszaniu objawów obrzęku kończyn. Ćwiczenia te aktywują układ limfatyczny, co pomaga w przemieszczaniu nadmiaru płynu z dotkniętych kończyn. Mogą one również pomóc w zmniejszeniu ilości tłuszczu nagromadzonego na dotkniętych kończynach. Pacjenci muszą jednak uważać, aby nie powodować dyskomfortu ani nie przeciążać chorych kończyn.

Najlepszymi ćwiczeniami dla pacjentów z obrzękiem limfatycznym są te, które są mało inwazyjne i rozwijają się stopniowo. Spacer to łatwy sposób na rozpoczęcie ćwiczeń, a dystans i tempo można zwiększać stopniowo. Inne opcje ćwiczeń to joga, pilates, jazda na rowerze i pływanie. Te czynności można włączyć do regularnej rutyny. Ćwiczenia o niskiej intensywności są szczególnie korzystne dla osób z obrzękiem limfatycznym, ponieważ nie zwiększają poziomu kwasu mlekowego w kończynach.

Ćwiczenia dla osób z obrzękiem limfatycznym powinny skupiać się na zmniejszeniu obrzęku. Niektóre rodzaje ćwiczeń wymagają szczególnej ostrożności, więc przed rozpoczęciem nowego reżimu ćwiczeń porozmawiaj ze swoim specjalistą. Na przykład pływanie jest doskonałe dla osób z obrzękiem kończyn i nie obciąża zbytnio stawów. Powinieneś przerwać ćwiczenia, jeśli poczujesz duszność lub dyskomfort, albo jeśli obrzęk się pogłębi.

Obrzęk limfatyczny jest spowodowany problemami z układem limfatycznym. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale ćwiczenia na obrzęk limfatyczny mogą pomóc. Niektóre pokarmy, leki i poważne stany chorobowe mogą wywołać obrzęk nóg. Niektóre z nich mogą nawet nie być związane z obrzękiem limfatycznym, np. ostra niewydolność nerek lub zastoinowa niewydolność serca.

Jeśli nie jesteś pewien, jak zacząć, zacznij od prostych ćwiczeń zakresu ruchu. Mogą one pomóc zmniejszyć obrzęk i ryzyko infekcji. Możesz wybrać wykonywanie jednego ćwiczenia przez minutę lub rutynę, która trwa nawet pięć minut. Długość każdej sesji zależy od stopnia nasilenia obrzęku limfatycznego i ogólnego stanu zdrowia.

Masaż limfatyczny to kolejny rodzaj terapii, który może pomóc zmniejszyć obrzęk dotkniętych kończyn. Masaż limfatyczny może być wykonywany przez wyszkolonych specjalistów. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń omówić swoje leczenie z lekarzem. Masaż limfatyczny może pomóc zwiększyć przepływ płynu limfatycznego i zmniejszyć ból w dotkniętych kończynach.

Badania

Pomimo faktu, że nie ma lekarstwa na ten stan, istnieje szereg skutecznych metod leczenia. Jedna z takich terapii opiera się na drenażu limfatycznym, procesie, który zmniejsza obrzęk kończyny. Jest to częsta przyczyna bólu i ogranicza ruch.

Układ limfatyczny jest odpowiedzialny za odprowadzanie odpadów z organizmu i nie zawsze funkcjonuje prawidłowo. Może to prowadzić do przewlekłego bólu i obrzęku. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu układu limfatycznego organizmu. Masaż drenaż limfatyczny jest jednym ze sposobów promowania prawidłowego drenażu limfatycznego. Działa poprzez zastosowanie lekkiego nacisku na określone obszary w celu stymulowania przepływu limfy i eliminacji produktów odpadowych. Oprócz zmniejszenia obrzęku kończyn, może pomóc w łagodzeniu niektórych stanów zdrowotnych, w tym raka piersi.

Badania wykazały, że drenaż limfatyczny może zmniejszyć obrzęk kończyn u osób z obrzękami. Zabieg ten może być skuteczny w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak ucisk i uniesienie. Jednakże, leczenie to nie odnosi się do podstawowej przyczyny obrzęku. Może on zmniejszyć obrzęk kończyny tylko wtedy, gdy jest stosowany na dotkniętym obszarze.

Drenaż limfatyczny może zmniejszyć obrzęk kończyn spowodowany nagromadzeniem płynu po leczeniu nowotworów. Jest on wykonywany przez terapeutę przy użyciu specjalistycznych technik pompowania. Różne rodzaje manualnego drenażu limfatycznego obejmują drenaż limfatyczny Voddera, drenaż limfatyczny Foldiego, drenaż limfatyczny kierowany fluoroskopią oraz manualny drenaż limfatyczny Casley-Smitha. Celem manualnego drenażu limfatycznego jest przemieszczenie płynu z kończyny, aby mógł on zostać ponownie wchłonięty przez organizm. Terapeuta będzie ściśle współpracował z pacjentem w celu ustalenia kolejności wykonywania technik.

Inne metody leczenia obejmują pompy do przerywanej kompresji pneumatycznej (IPC). Były one stosowane jako uzupełnienie bandażowania uciskowego i CDT. Istnieją jednak niejasne dowody na skuteczność IPC, a w jednym badaniu stwierdzono, że procedura ta nie była skuteczna. W innym badaniu stwierdzono, że przerywany ucisk pneumatyczny jest skuteczny jako uzupełnienie MLD i bandażowania uciskowego.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *