Czy łaskotać drenaż limfatyczny?

Czy łaskotać drenaż limfatyczny?

Istnieje powszechne błędne przekonanie: Pacjenci mają wrażenie, że inicjują palpację, ale sami się nie łaskoczą. W rzeczywistości przewidują doznania i nie łaskoczą się. Odpowiedź na pytanie: “Czy łaskotać drenaż limfatyczny?” zależy od schorzeń, które korzystają z tej terapii.

Pacjenci postrzegają, że inicjują palpację

Palpacja drenażu limfatycznego jest ważną techniką stosowaną w diagnostyce i leczeniu limfadenopatii. Dzięki niej można zidentyfikować węzły chłonne drenujące zmieniony chorobowo narząd. Badanie to jest często bolesne, ale pacjenci często nie mówią głośno o swoim dyskomforcie. Podczas oceny węzłów chłonnych ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich rozmiar, kształt, konsystencję, umocowanie i mobilność. Jeśli którekolwiek z nich są nieprawidłowe, limfadenopatia jest oznaką etiologii naczyniowej i powinna być zbadana.

Węzły chłonne są zlokalizowane w całym organizmie. Często ocena węzłów chłonnych jest częścią badania regionalnego. Na ogół węzły są wyczuwalne opuszkami palców środkowego i wskazującego. Pomocne jest również obmacywanie węzłów dwustronnie lub jednostronnie z szyją zgiętą do przodu. Węzły zlokalizowane w obrębie głowy i szyi należy badać obiema rękami.

Pacjenci spodziewają się odczuć

Manualny drenaż limfatyczny polega na uciskaniu węzłów chłonnych pacjenta za pomocą górnej i dolnej ręki lekarza. Górna ręka kontroluje siłę nacisku, a dolna wyczuwa nieprawidłowości. System ten daje pacjentowi poczucie większej kontroli nad badaniem i umożliwia lekarzowi stosowanie różnych poziomów nacisku.

Pacjenci nie łaskoczą się

Pacjenci nie łaskoczą się w celu drenażu limfatycznego. Powodem tego może być fakt, że są psychicznie przygotowani. Mogą uważać, że łaskotanie jest prawem lub mogą nie być obiektywni. Jeśli łaskotanie odbywa się na określonej części ciała, np. na nogach, to może być nieodpowiednie.

Warunki, które korzystają z drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny może pomóc w leczeniu wielu różnych warunków. Może złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i poprawić wygląd ciała. Może również pomóc zmniejszyć opuchliznę i drobne zmarszczki. Niektóre z warunków, które korzystają z drenażu limfatycznego to zapalenie stawów, fibromialgia i ciąża.

Zmęczenie to stan charakteryzujący się uporczywym uczuciem zmęczenia i osłabienia, a także brakiem energii. Może mieć charakter łagodny lub ciężki i może być spowodowane podstawowymi warunkami zdrowotnymi. Drenaż limfatyczny może poprawić układ odpornościowy i pomóc pacjentom szybciej odzyskać siły po zmęczeniu. Ponadto, zabieg może poprawić ogólne zdrowie fizyczne i psychiczne pacjenta.

Techniki

Istnieje kilka technik stosowanych do łaskotania drenażu limfatycznego. Często lekarz będzie używał swojej ręki i ręki pacjenta jednocześnie. Technika ta jest pomocna w zapobieganiu zbytniej wrażliwości pacjenta na uczucie łaskotania. Lekarz będzie używał górnej części dłoni do wywierania nacisku na dłoń pacjenta, podczas gdy jego dolna dłoń będzie wyczuwała wszelkie nieprawidłowości. System ten daje pacjentowi poczucie kontroli nad badaniem i wykorzystuje fakt, że większość ludzi nie potrafi się łaskotać.

Inna technika polega na wywieraniu nacisku na baseny limfatyczne obiema rękami. Pacjent kładzie opuszki palców na skórze w okolicy węzłów chłonnych, a następnie kładzie je na opuszkach palców badającego. Następnie badający umieszcza swoją drugą dłoń na dłoni pacjenta, a ten powtarza proces, poruszając palcami obu dłoni. Dzięki temu układ limfatyczny otwiera się i zamyka w sposób, który stymuluje przywspółczulny układ nerwowy pacjenta.

Bezpieczeństwo

Chociaż wiele osób lubi uczucie łaskotania przyjaciela, są pewne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę łaskocząc kogoś. Po pierwsze, łaskotanie naczyń limfatycznych danej osoby może spowodować obrzęk skóry. Ponadto może to spowodować, że pacjent będzie częściej korzystał z toalety.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *