Istnieje kilka korzyści wynikających z terapii światłem LED. Na przykład, jest ona nieinwazyjna, bezbolesna i wspomaga gojenie się ran. Ponadto, jest skuteczna na mniejszych obszarach, gdy jest kierowana przez lekarza. Stąd też jest ona szeroko stosowana w szpitalach i klinikach. Jednak istnieją również pewne wady terapii LED.
Żarówki LED na podczerwień
Żarówki LED na podczerwień emitują światło o długości fali zwanej podczerwienią. Mogą być one wykorzystywane do celów terapeutycznych. Chociaż światło podczerwone jest niewidoczne gołym okiem, ludzkie ciało może odczuwać jego ciepło. Dlatego żarówki LED do terapii światłem są wykorzystywane do dostarczania światła terapeutycznego do ciała.
Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie żarówki LED do terapii światłem. Ważna jest moc diod LED, gęstość energii i kąt wiązki. Należy również zwrócić uwagę na liczbę diod LED, z których składa się urządzenie do terapii. Mniejsza liczba diod LED oznacza mniejszą powierzchnię poddawaną terapii.
Korzyści wynikające z zastosowania diod LED z bliską podczerwienią w terapii światłem obejmują szybkie złagodzenie bólu, redukcję zmarszczek oraz zwiększenie ilości kolagenu i elastyczności. W przeciwieństwie do innych rodzajów diod LED, żarówki te nie wytwarzają toksycznych oparów ani metali ciężkich. Ponadto, diody LED do terapii światłem nie wytwarzają ciepła i są nietermiczne, co oznacza, że mogą być stosowane w różnych zabiegach dermatologicznych.
Diody LED są najlepszym rodzajem żarówek do terapii światłem, ponieważ wytwarzają odpowiednie długości fal. Żarówki halogenowe i fluorescencyjne są gorsze do terapii światłem. Ponieważ te źródła światła są tańsze, wiele firm wykorzystuje je do terapii światłem.
Nieinwazyjna terapia światłem LED
to bezbolesna i skuteczna terapia, która wykorzystuje wiele długości fal światła do stymulowania komórek w różnych warstwach skóry. Może pomóc poprawić strukturę skóry, zredukować trądzik i trądzik różowaty oraz może być doskonałym zabiegiem uzupełniającym inne zabiegi kosmetyczne. Terapia światłem LED wykorzystuje fale z zakresu czerwonego, niebieskiego i bliskiej podczerwieni. Długość fal może być dostosowana do specyficznych potrzeb skóry.
Zabiegi terapii światłem LED mogą być wykonywane w gabinecie lekarskim lub w domu. Światło jest nakładane na skórę przez kilka minut. Niektóre urządzenia są przenośne i wykorzystują maski, aby pomóc ciału w absorpcji długości fal. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji. Urządzenia do terapii światłem LED mogą być stosowane do twarzy, rąk, klatki piersiowej i innych części ciała. Nie trzeba mieć żadnych specjalnych schorzeń, aby korzystać z terapii światłem LED.
Światło emitowane przez terapię światłem LED może być stosowane na każdym obszarze ciała, ale najbardziej popularne jest w przypadku zabiegów na twarzy, ponieważ skóra jest tam bardziej wrażliwa. Można ją jednak stosować również na szyi i klatce piersiowej. Jest uznana za bezpieczną przez Amerykańską Akademię Dermatologii i stanowi nieinwazyjną metodę leczenia wielu schorzeń skóry. Nie zawiera promieni UV i nie jest szkodliwy dla skóry.
Bezbolesny Światło wytwarzane przez terapię LED może być potężną bronią przeciwko niektórym rodzajom raka skóry. Światło składa się z niebieskich i czerwonych długości fal, które stymulują komórki fibroblastów do produkcji białek kolagenowych. Zwiększona produkcja tych białek prowadzi do wygładzenia skóry i może nawet zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.
Terapia LED jest bezpieczna zarówno dla pacjentów, jak i dla środowiska. Światło wytwarzane przez urządzenie nie tworzy ciepła ani dyskomfortu i nie wpływa na skórę. Sesje mogą być przeprowadzane na stole do masażu. Światło LED jest skierowane na konkretne obszary ciała, co pozwala na spersonalizowane zabiegi. Typowe zabiegi mogą trwać od 20 do 30 minut.
Stan zapalny jest przyczyną numer jeden wielu chorób. Jeśli stan zapalny zostanie zmniejszony, choroba nie może się rozwijać. Terapia niskopoziomowa może poprawić krążenie i zmniejszyć ból. Może być stosowana przy różnych dolegliwościach, od zaburzeń trawiennych po zapalne i neurologiczne. Dodatkowo może być stosowana do poprawy wyników sportowych i regeneracji.
Terapia światłem LED może zmniejszyć trądzik i inne problemy skórne. Celuje w gruczoły olejowe w głębszych warstwach skóry i zmniejsza produkcję oleju. Poprawia również teksturę skóry i zmniejsza zaczerwienienia. Może nawet pomóc w szybszym gojeniu się ran.
Wspomaga gojenie się ran Terapia światłem LED
ma terapeutyczny wpływ na gojenie się ran i może być skuteczna w przypadku wrzodów cukrzycowych i nacięć chirurgicznych. Należy jednak zauważyć, że nie ma zgody co do standardowych parametrów leczenia. Oznacza to, że żadna z metod leczenia nie jest bardziej skuteczna niż inne. Wielofunkcyjny charakter urządzeń wykorzystujących światło LED sprawia, że są one atrakcyjną opcją w leczeniu ran.
Badania wykazały, że terapia światłem LED o niskim natężeniu może poprawić gojenie ran in vitro. Jednak brak dobrze zdefiniowanych parametrów uniemożliwił badaczom określenie, która długość fali jest najlepsza dla gojenia się ran. W jednym z badań porównano długość fali terapii światłem LED z laserem i stwierdzono, że oba zabiegi były skuteczne w gojeniu się ran. Stwierdzono również, że leczenie światłem LED zwiększyło migrację komórek i poprawiło gojenie się ran.
Chociaż światło czerwone ma większy wpływ na rany skóry, badania wykazały, że światło czerwone sprzyja gojeniu się ran. Ten rodzaj terapii jest skuteczny w przypadku powierzchownych ran, a także może poprawić zdrowie skóry i mięśni. Światło czerwone może być bardziej skuteczne w połączeniu z terapią światłem bliskiej podczerwieni, aby osiągnąć optymalne rezultaty.
Promuje regenerację nerwów
W niedawnym badaniu stwierdzono, że terapia światłem LED o barwie czerwonej do bliskiej podczerwieni może przyspieszyć gojenie się ran i promować regenerację nerwów. Stwierdzono również, że zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból oraz promuje rozwój naczyń krwionośnych i kolagenu w uszkodzonym obszarze. Terapia światłem czerwonym stymuluje również produkcję czynników wzrostu nerwów, które wspierają zdrowe funkcje nerwów.
Naukowcy stwierdzili, że światło czerwone ma zdolność przenikania przez grzbietową zewnętrzną powierzchnię rdzenia kręgowego. W rzeczywistości może być nawet widoczne gołym okiem. Wykorzystali oni model szczura z łagodną hemikontuzją T10, aby przetestować wpływ terapii czerwonym światłem na regenerujące się neurony. Zmierzyli intensywność światła w rdzeniu kręgowym, przykładając elektrodę rejestrującą nad linią środkową jąder gracile. Zaobserwowali, że zarówno lewe, jak i prawe nerwy reagowały na stymulację w równym stopniu.
Naukowcy z Mayo Clinic pracują nad zrozumieniem mechanizmów kierujących regeneracją komórek nerwowych. Wykorzystując zebrafish jako system modelowy, uczą się, jakie warunki ograniczają regenerację i co ją wyzwala. Ta nowa wiedza może ostatecznie doprowadzić do lepszych metod leczenia chorób neurologicznych.
Powoduje uszkodzenia siatkówki
To, czy terapia światłem LED powoduje uszkodzenia siatkówki, pozostaje kwestią otwartą. Ostatnie badania wykazały, że może ona poprawić funkcjonowanie komórek fotoreceptorowych. Chociaż dokładny mechanizm nie jest znany, niektórzy badacze uważają, że ma to związek ze zwiększonym metabolizmem komórkowym. Innym czynnikiem może być proces synaptogenezy, w którym powstają nowe komórki nerwowe.
Badania wykazały również, że komórki siatkówki starzeją się znacznie szybciej niż inne tkanki w organizmie. Siatkówka traci około 70% ATP w ciągu całego życia. Obniżony poziom ATP upośledza funkcje siatkówki i powoduje choroby związane z wiekiem. W odpowiedzi na to, terapia czerwonym światłem pomaga mitochondriom oka produkować więcej ATP, co poprawia funkcjonowanie oka.
Chociaż nie ma ostatecznego związku między światłem a uszkodzeniem oczu, ekspozycja na światło może powodować dyskomfort i słabe widzenie. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma dowodów na to, że terapia światłem LED powoduje uszkodzenia oczu lub dalsze problemy zdrowotne, ale jest teoretycznie ryzykowna dla niektórych osób. Ludzie, którzy cierpią z powodu innych problemów z oczami lub mają podstawowe zaburzenia oczu, mogą być bardziej narażeni na uszkodzenia. Osoby przyjmujące leki zwiększające wrażliwość na światło również mogą być narażone na większe ryzyko.
Naukowcy wykazali również, że terapia światłem czerwonym poprawia ogólne widzenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Ponieważ hamuje ekspresję cytokin prozapalnych, terapia światłem czerwonym wykazała, że może poprawić zdrowie oczu i wzrok.
Koszty
Istnieje wiele różnych opłacalnych sposobów otrzymywania terapii światłem LED, od urządzeń domowych po profesjonalne sesje. Podczas gdy zabiegi w gabinecie są bardziej wydajne, sesje w domu są łatwiejsze i wygodniejsze. Na przykład, można zastosować maskę LED lub różdżkę do twarzy na kilka minut każdego dnia. Można również stosować urządzenia LED na klatce piersiowej, rękach lub dowolnej części ciała. W przeciwieństwie do zabiegów medycznych, terapia LED nie wymaga czasu rekonwalescencji.
Sesje terapii światłem LED mogą kosztować od 25 do 250 dolarów. Cena będzie zależeć od tego, gdzie mieszkasz, czy wybierzesz lekarza, który jest board-certified, i jak długo potrzebujesz leczenia. Niektóre urządzenia mają pięć różnych ustawień kolorów i tryb głośnomówiący. Chociaż domowe urządzenia LED nie są tak skuteczne, mogą być dobrą inwestycją dla tych, którzy chcą poprawić wygląd swojej skóry.
Terapia światłem LED w gabinecie jest bardziej wydajna i spójna. Sesje w gabinecie trwają 15-30 minut i są zazwyczaj wykonywane od jednego do trzech razy w tygodniu. Pacjenci mogą doświadczyć znaczących rezultatów już po trzech do czterech tygodni leczenia. Dzieje się tak, ponieważ komórki staną się bardziej energiczne, a nowe naczynia włosowate będą transportować do nich tlen i składniki odżywcze. Ponadto zwiększy się produkcja kolagenu i elastyny.
Podobne tematy